Glezniecības plenērs “Sēlijas vasara 2018”

No 12. līdz 18. augustam Viesītē noritēja starptautiskais glezniecības plenērs “Viesītes vasara 2018”, ko vadīja mūsu novadniece un Viesītes Goda pilsone māksliniece Ligita Caune, bet organizēja Viesītes novada pašvaldība.

Plenēra noslēgums tradicionāli notika Viesītes muzeja “Sēlija” Mazā Bānīša parkā, kur mākslas cienītāji varēja tikties ar māksliniekiem. Bija skatāma plenēra laikā tapušo gleznu izstāde ar iespēju nopirkt darbus.

“Paula Stradiņa skolas” kamīnzālē no 14. augusta līdz 15. oktobrim skatāmi ARKĀDIJA KASINSKA BALVAS šī gada konkursa skolēnu darbi. BALVU plenēra noslēguma dienā saņēma Viesītes vidusskolas skolniece Enija Grundmane, bet Atzinības rakstu par veiksmīgu piedalīšanos A. Kasinska balvas konkursā pasniedza Endijai Grundmanei.

Muzeja “Paula Stradiņa skola” otrajā stāvā skatāmi iepriekšējo glezniecības plenēru darbi izstādē “MAN VIŅA IR VISSKAISTĀKĀ… Viesītes ielas un nami mākslinieku darbos”. Izstāde veltīta Viesītes 90 gadu jubilejai.

Fragments no teksta grāmatai “No Sēlijas pūra…”, apgāds “” Jumava”, 2017.

Ligita Caune, māksliniece, biedrības “Sēlijas palete” valdes priekšsēdētāja:

„Lai veicinātu Latvijas novadu kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanu, fiksētu šodienas dzīves aktualitātes Sēlijas pilsētās un novadā, tā cilvēkus un darbu, kā arī lai atbalstītu latviešu ainavu glezniecību, biedrība „Sēlijas palete” sadarbībā ar Sēlijas novadu pašvaldībām rīko profesionālus glezniecības plenērus „Sēlijas vasara”

Sēlijas plenērs norit Sēlijas novadā kopš 1999, gadā, kad grupa sēļu (J. Stradiņš, Dž. Skulme. L. Caune, J. Dimitrijevs, A. Baldunčiks, E, Vecumnieks, G. Godiņš u.c.) dibināja biedrību „Sēlijas palete” ar pamatmērķi aktualizēt Sēlijas kultūras vērtību veidošanu un saglabāšanu. Kā viens no mērķiem bija arī bijušā mākslas zinātnieka un ilggadēja Viesītes vidusskolas pedagoga Arkādija Kasinska ikgadējās BALVAS izveidošana Viesītes novada skolu talantīgākajiem audzēkņiem. BALVAS fondu veido Sēlijas plenēros tapušo gleznu un zīmējumu klāsts.

Sēlijas glezniecības plenērs apvieno daudzus Latvijā un ārzemēs pazīstamus māksliniekus, kas nu jau daudzu gadu garumā ir palikuši uzticīgi Sēlijai, būdami un pat nebūdami paši sēļi.

Sēlijas glezniecības plenēri notikuši Viesītē (šogad sesto reizi}, Aizkrauklē, Secē. Staburagā, Jaunjelgavā, Jēkabpilī, Aiviekstes pagastā u.c.,  popularizējot šo Latvijas novadu, tā skaisto dabu, cilvēkus un notikumus. Tā radušās gleznu kolekcijas vairākās Sēlijas pilsētās.

Plenēra nobeigumā mākslinieki rīko plašu darbu izstādi ar tapušiem darbiem, un notiek tikšanās ar vietējiem iedzīvotājiem.

Plenēra dalībnieku sastāvs ir 15-20 mākslinieki, plenēra ilgums – viena kalendārā nedēļa. Noslēgumā katrs Sēlijas plenēra dalībnieks organizatoriem un atbalstītājiem dāvina vienu plenērā tapušu gleznu. Tā veidojas gleznu kolekcijas   par Sēlijas novadu.

Sēlijas skaistā daba ir iedvesmas avots jebkuram māksliniekam. Plašie lauki ar ezeru atspulgiem tumšo egļu fonā, pelēku mākoņu debesis pār Daugavas klaidu ir mūžsena gleznošanas tēma un mākslinieki ar prieku un sajūsmu ķeras pie otām un audekla, lai iemūžinātu ar sirdi sadzirdēto un ieraudzīto Sēliju…”

 Šovasar glezniecības plenērā piedalījās 16 mākslinieki no dažādām vietām Latvijā un no Krievijas. Plenēra dalībnieki:

LAIMA AKMENTIŅA
TAIGA KALVIŠĶE
AIJA ZARIŅA
LIGITA CAUNE
MĀRA DAUGAVIETE
ĒRIKA KUMEROVA
KAIVA POLLARD
JĀNIS JĒKABSONS
DZINTARS ADIENIS
AIVIS PĪZELIS
ALEKSANDRS NEBEREKUTINS
ANDREJS ĢĒRMANIS
JURIS ĢĒRMANIS
ZIEDONIS BĀRBALS
VALĒRIJS DIČKOVSKIS
ANDREJS SEVERETŅIKOVS

Ilma Svilāne, muzeja vadītāja