Mazā Bānīša parks

Viesītes pilsēta ir izveidojusies pateicoties šaursliežu dzelzceļa izbūvei, tādēļ izveidots Mazā Bānīša parks, kas atrodas kādreizējā Viesītes depo atrašanās vietā. Mazā Bānīša parks ir populārākā muzeja nodaļa. Muzeja teritorijā ietilpst Sēlijas māja (ekspozīcija par kultūrvēsturisko novadu – Sēlija) un Tūrisma informācijas punkts (kādreizējā kantora ēka), bijusī Viesītes depo lokomotīvju remontdarbnīca, Amatniecības centrs un ekspozīcija „Ar Mazo Bānīti pa Sēliju” (kādreizējā dzelzceļa vagonu remontdarbnīca), kas stāsta par šaursliežu dzelzceļa vēsturi Sēlijā.

Šaursliežu dzelzceļu militāro kravu transportēšanai uzbūvēja vācu karaspēks 1915.–1916. gadā, bet pēc Pirmā pasaules kara to pielāgoja pasažieru pārvadāšanai. Muzejā apskatāma tvaika lokomotīve ML – 635, ražota 1918. gadā firmā Schwarzkopff. Apskatāms dienesta vagons Nr. 3637, kas izgatavots 1916. gadā, slēgtais kravas vagons, platforma kokmateriālu pārvadāšanai, trulītis, drezīna, kā arī ekspozīcija par Sēlijas dzelzceļu. Muzeja pārziņā ir 7 vēsturiskās ēkas no stacijas apbūves kompleksa. Mazā Bānīša parks ir draudzīgs ģimenēm ar bērniem – ir iespēja iejusties dzelzceļnieka tēlā, nofotografēties kopā ar vaska figūru mašīnistu Oskaru un spēlēt interesantas spēles.

Vasaras sezonā atvērta arī „Vasaras istaba Sēlijā”, kur apskatāmi seni sadzīves priekšmeti un darbarīki. Netālu no Mazā Bānīša parka – iepretim bijušajai Viesītes stacijas ēkai atrodas vienīgais Latvijā saglabātais šaursliežu dzelzceļa posms ar ūdenssūkni.

Ekspozīcijas:

  • Sēlijas māja – Sēlijas kultūrvēsturiskais mantojums, Sēlijas daba
  • Šaursliežu dzelzceļa vēsture Sēlijā
  • Vasaras istaba Sēlijā – lauku etnogrāfija
  • Viesītes Amatniecības centrs – amatnieku tirdziņš
  • Viesītes Tūrisma informācijas punkts