Monthly Archives: marts 2020

25. marts – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

Lai arī šī brīža situācija valstī liedz cilvēku vienkopus pulcēšanos un pasākumu rīkošanu, tas neliedz mums katram atcerēties un pieminēt šo skumjo dienu – 1949. gada 25. martu, kad padomju okupācijas vara veica otro Latvijas iedzīvotāju masu izsūtīšanu. Muzeja, pašvaldības un Kultūras pils pārstāvji individuāli šodien nolika ziedus un aizdedza svecītes pie pieminekļa, kas veltīts komunistiskā genocīda upuru piemiņai.

25. marts – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena. Šajā datumā 1949. gadā notika Latvijas iedzīvotāju masveida izsūtīšana uz attāliem PSRS reģioniem. Īstenojot Baltijas iedzīvotāju deportācijas operāciju “Krasta banga” (Priboj), vienas nakts laikā savu ceļu uz Sibīriju bija spiesti uzsākt aptuveni 90 000 cilvēku. Izsūtāmajiem ļāva ņemt līdzi 1500 kg mantu uz vienu ģimeni. Visu pārējo īpašumu konfiscēja. No Viesītes un apkārtējiem pagastiem izsūtīja ap 259 cilvēkiem. Deportācija bija pilnībā vērsta pret zemniecību, lai gan ne visi deportētie bija zemnieki.

25. marts ir diena, kad no dzimtenes svešumā tika aizvesti daudzi tūkstoši latviešu, tostarp sievietes, sirmgalvji un bērni, kas dzimtajā Latvijā vairs neatgriezās. Ne visi, kuri piedzīvoja izsūtījuma šausmas un pazemojumus, atgriezās savā dzimtenē. Bet tie, kuriem bija tā laime atgriezties, savās atmiņās daloties saka, ka izdzīvot svešajā un skarbajā vidē viņiem palīdzējusi latviešu spīts, dziesma un neremdināmās ilgas pēc savas zemes.

Mēneša priekšmets martā – divas komponista Arvīda Žilinska skaņuplates (3, 2020)

„Mana Dzimtene jaukā” (“Zilo ezeru zeme”), „Laba slava sniedziņam”, „Lelles jaka”, “Kaķīts mans” – šīs dziesmas noteikti zina ikviens. Martā mūsu izcilais novadnieks Arvīds Žilinskis atzīmētu 115 gadu jubileju, tāpēc muzeja mēneša priekšmeta godā  ir 2 vinila skaņuplates ar komponista solo dziesmām.

Komponists, pianists un Latvijas Valsts konservatorijas profesors Arvīds Žilinskis dzimis 1905. gada 31. martā Saukas pagastā, Zemgalē, lauksaimnieka ģimenē. Dzimis vietā, kur daba ir pati pilnība – Ormaņkalns un tā virsotne Līgo kalniņš, Saukas ezers un līkumainie Sēlijas mazie un lielie ceļi.

Muzikālo izglītību ieguvis Harkovas konservatorijā (1917–1919), un Latvijas Valsts konservatorijā (mūsdienās – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija), kur studējis klavierspēli pie B. Roges (1920–1927), kompozīciju un teoriju pie Jāzepa Vītola (1928–1933). Bijis Rīgas Tautas konservatorijas pedagogs (1927–1937). Kopš 1937. gada pasniedzis klavierspēli LVK, kopš 1952. gada vadījis obligāto klavieru katedru, kopš 1967. gada – profesors. Aizsaulē devies 1993. gada 31. oktobrī.

Svarīga informācija

Cienījamie muzeja apmeklētāji!

Ievērojot Ministru kabineta rīkojumu pār ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību, Viesītes muzejs “Sēlija” būs slēgts apmeklētājiem no 2020. gada 13. marta līdz 14. aprīlim. Par plānoto ekskursiju pārcelšanu vai atcelšanu sazināsimies individuāli.

Kultūras, izglītības, izklaides un sporta iestāžu slēgšana ir daļa no drošības pasākumiem, reaģējot uz Pasaules veselības organizācijas 2020. gada 11. marta paziņojumu, ka Covid-19 ir sasniegusi pandēmijas apmērus. Sociālā distancēšanās tiek veicināta ar mērķi iespējami efektīvi ierobežot vīrusa izplatīšanos.

Tikmēr tiekamies muzeja sociālajos tīklos!

Jautājumu gadījumā lūgums zvanīt: 29116334 / 28681126 vai rakstīt info@muzejsselija.lv / tip@viesite.lv

Būsim atbildīgi par sevi un apkārtējiem!

Sirsnīgi sveicieni Starptautiskajā sieviešu dienā!

Dāmas, lai skaista, pavasarīga un priecīga Starptautiskā sieviešu diena!

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto no muzeja “Sēlija” apsveikuma kartīšu kolekcijas