Izstādē „Balttour 2017” apmeklētāji izrāda lielu interesi par Viesītes novada tūrisma piedāvājumu

5. februārī Ķīpsalā noslēdzās tūrisma izstāde-gadatirgus „Balttour 2017”, kas divās tematiskajās hallēs pulcēja 850 tūrisma uzņēmumus un to pārstāvjus no 38 pasaules valstīm. Iedvesmoties Latvijas un pasaules apceļošanai bija ieradušies 28 tūkstoši interesentu, no kuriem 5,5 tūkstoši – nozares profesionāļi.

Izstādē varēja uzzināt par tuviem un tāliem galamērķiem, atklāt unikālus tūrisma objektus un jaunus maršrutus, sajust Latvijas reģionu viesmīlību, baudīt dažādus priekšnesumus, izgaršot pašmāju un citu zemju ēdienus un dzērienus, kā arī iepirkties gada lielākajā ceļojumu izpārdošanā! “Balttour 2017” ir plašākā tūrisma izstāde Baltijā, kas ik gadu sniedz ieskatu par jaunumiem tūrisma nozarē gan Latvijā, gan pasaulē. To rīko Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija (ALTA) un nodrošina Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.

Kā ierasts, nozīmīgajā izstādē Zemgales pašvaldības bija sadalījušās sešos – Dobeles, Jelgavas, Bauskas, Kokneses, Sēlijas un Jēkabpils – puduros, kuros apmeklētāji varēja iegūt jaunāko informāciju par jauniem tūrisma objektiem un apskates vietām, velo maršrutiem un pastaigu takām, aktuālajiem kultūras, sporta un izklaides pasākumiem, tradīcijām un gastronomiskā tūrisma iespējām.

Viesītes novads jau vairākus gadus piedalījās Sēlijas pudura stendā. Šogad ar apmeklētājiem informatīvajā stendā tikās Viesītes TIP pārstāve Ligita Levinska-Drozdova un Viesītes muzeja „Sēlija” pārstāve Valija Fišere. Apmeklētāji tika iepazīstināti ar tūrisma objektiem un atpūtas iespējām Viesītes novadā un Sēlijā, kā arī varēja vairāk uzzināt par 2017. gada pasākumiem novadā, nozīmīgākie no tiem šogad ir 5. Sēlijas Tautas mākslas svētki „Sēlija rotā” un mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls „Zobens un Lemess”.

Nemainīgi vislielākā interese ir par Mazā Bānīša parku, kas pēdējos gadus nemainīgi ir apmeklētākais tūrisma objekts Viesītes novadā. 2015. gadā „Šaursliežu dzelzceļa mezgls” Viesītē iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, bet 2016. gadā Mazā Bānīša parkā kā kultūrvēsturiskā ainavā tika pacelts Eiropas kultūras mantojuma dienu karogs. Mazā Bānīša parks ir unikāls, jo Viesītē ir saglabājies gandrīz viss stacijas apbūves komplekss, nozīmīgākās no vēsturiskajām būvēm nodotas Viesītes muzeja „Sēlija” pārziņā.

Tāpat apmeklētāji varēja saņemt jaunos tūrisma informācijas materiālus: „Viesos Viesītē”, „Iepazīsti Stenderu dzimtu Viesītes novadā” un muzeja „Sēlija” bukletu, kā arī vairāk uzzināt par Saukas dabas parka piedāvājumu, naktsmītņu un ēdināšanas iespējām, kā arī uzņēmēju piedāvājumu. Paldies tūrisma pakalpojumu sniedzējiem par informatīvajiem materiāliem, ko varējām reklamēt izstādē, un darbu, ko ieguldāt, lai iedvesmotu apmeklētājus.

4. februārī apmeklētājus priecēja Elkšņu pagasta rokdarbu un mākslas pulciņa pieaugušajiem un bērniem „Savam priekam” rokdarbnieces Rita Ratniece un Daiga Černauska. Viņas interesentiem mācīja, kā adīt maučus jeb pulsa sildītājus, un piedāvāja apgūt pērļošanas tehnikas, kā arī ieguva jaunus kontaktus tālākai sadarbībai. 4. un 5. februārī ikviens interesents varēja degustēt kafeju „Alīda”, par ko vairāk pastāstīja Jolanta Kovnacka. Jolanta rezumē: „Izstāde kā vienmēr liela un ar dažādiem pārsteigumiem pilna. Svarīgi būt tajā un par sevi informēt, atgādināt. Ļoti noderīgi apskatīties, ko jaunu piedāvā citi. Patika Jelgavas pilsētas ledus skulptūra, Latgales podnieka paraugdemonstrējumi, atraktīvais Rēzeknes ebreju orķestris. Ļoti jāpiedomā pie stendu atraktivitātes, apmeklētāju ieinteresēšanas. Cilvēkiem patīk, ja īsumā vari ieinteresēt par sevi, piedāvāt apkārtējo objektu apmeklēšanas iespējas, gandrīz vai iedot izstrādātu ceļojuma maršrutu. Vecāka gadagājuma cilvēkiem patīk ceļot nelielos draugu pulciņos ar mašīnām, jaunieši skatās velomaršrutus. Tad jau redzēsim, kā būs ar apmeklējumu vasarā.”

Saku lielu paldies komandai, kura piedalījās izstādē un ar entuziasmu stāstīja par Viesītes novada tūrisma iespējām un produktiem!

Šādas izstādes dod iespēju paskatīties, kurās jomās vairāk jāstrādā. Atskatoties uz divu dienu intensīvu darbu, izkristalizējas vairāki secinājumi. Lielākais pieprasījums šobrīd ir pēc gastronomiskā un lauku tūrisma, kā arī piedāvājuma ģimenēm ar bērniem un aktīvās ceļošanas iespējām, tāpēc arī Sēlijas tūrisma pakalpojumu sniedzējiem šajās jomās ir brīva niša.

Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Ligita Levinska-Drozdova

Foto: Austra Niķe, Ligita Levinska-Drozdova