Pirmā augusta svētdiena – Mazā Bānīša svētki

IMG_8726_2. augustā Viesītes muzeja “Sēlija” teritorijā norisinājās Mazā Bānīša svētki, atzīmējot tradicionālo Dzelzceļnieku dienu. Tie ir svētki vārda vistiešākajā nozīmē, jo tiekas dzelzceļnieki vai to radinieki ne tikai no Viesītes, bet arī no citām Latvijas pilsētām. Dzelzceļnieku svētku svinēšana Viesītē ir tradīcija, kas ir aizsākusies Viesītes šaursliežu dzelzceļa laikā.

Svētki vienmēr iesākas ar Mazā Bānīša pušķošanu, svētku uzrunām un dzelzceļnieku sveikšanu. Šogad tie izvērtās patiešām muzikāli, jo sveikt dzelzceļniekus bija ieradušies pašmāju mūziķi – Viesītes pūtēju orķestris un grupas “Dabasu Durovys” dalībnieks Romāns Sladzis, kā arī ansambļi no Lones un Sunākstes – tās ir pieturas, kur kādreiz Mazais Bānītis piestāja.

Un tā – Mazais Bānītis jautri ripoja dziesmu un orķestra pavadījumā.
Pa ceļam uz Sunāksti mūs paspēja pārsteigt pats laupītājs Kaupēns! Piedraudot ar pistoli, viņš mēģināja atņemt naudu un vērtslietas pat svētku dalībniekiem, bet palika bešā. Viesi ātri saprata, ka ierocis nav īsts, un uzsāka sarunu ar Kaupēnu.

Skatītājiem bija iespēja vērot, kā notiek eksāmens Mazā Bānīša pavadonei. Pavadones galvenie uzdevumi bija pārdot biļetes un nosaukt pieturas, rūpēties par kārtību vagonos un ziemā kurināt krāsniņas.

Bānītis kādreiz kursēja četrās līnijās – Nereta, Aknīste, Jēkabpils un Daudzeva. Tā kā Viesītē bija depo, tad pēdējā pietura bija Viesīte, kurā šoreiz varēja noskatīties īsfilmu par Viesītes dzelzceļniekiem “Daudzas profesijas – viena mīlestība”. Pēc tam kopīgi tika dziedāta dzelzceļnieku himna, kas šajos svētkos izskanēja īpaši sirsnīgi.

Šogad Mazais Bānītis nosvinēja 99 gadu jubileju, bet Viesītes muzejs “Sēlija” – 15! Svētki aizvadīti, simtgadi gaidot, nu jāsāk gatavoties Mazā Bānīša 100 gadu jubilejai!

Paldies ikvienam, kas palīdzēja svētku tapšanā un norisē! Īpašs paldies bijušajiem dzelzceļniekiem, viņu ģimenēm un draugiem, kas piedalījās svētkos! Un protams, paldies apmeklētājiem!
Ceram, ka Jums patika!

Viesītes muzeja “Sēlija” kolektīvs