Mēneša priekšmets februārī – Arkādija Kasinska mākslas pulciņa dienasgrāmata

Viesītes vidusskolas zīmēšanas, rasēšanas skolotājs  Arkādijs Kasinskis (1950 – 1975) dzimis Sēlijas pašos austrumos – Kaplavas pagastā – 1928. gada 24. februārī.

Dienasgrāmatu rakstījuši mākslas pulciņa biedri no 1950. gada septembra līdz 1954. gada decembrim. Tad tajā ir baltas lapas, – dienasgrāmata bijusi pazudusi.  Ieraksti atsākas 1960. gada janvārī un beidzas ar pēdējo lapu 5. aprīlī, veiksmes vēlējumiem eksāmenos izlaiduma 11. klasei:

“Labi būtu, ja skolas beidzēji turpinātu nodarbības un mācības ar zīmuli, otu, neaizmirstu tos līdz ar aiziešanu no skolas. Ticēsim, cerēsim…”

Un tiešām, daudzi skolotāja A. Kasinska audzēkņi dzīvē veiksmīgi izmantoja pulciņā gūtās zināšanas, pat izvēloties mākslas ceļu, kļūstot par māksliniekiem un arhitektiem. Bet arī tie, kas par tādiem nekļuva, saglabāja mīlestību uz mākslu un atmiņas par savu skolotāju kā gaišu un bagātu personību.

Dziedot dzimu, dziedot augu, dziedot mūžu nodzīvoju!

10. februārī uz Vēlajām brokastīm muzejā satikās dzelzceļnieki un viņu draugi, šoreiz sirsnīgā gaisotnē tika sumināta mūsu novadniece Ārija Jurkevica, kura janvārī atzīmēja 90 gadu jubileju, tāpēc šoreiz piedāvājam izlasīt Ārijas dzīvesstāstu.

Dziedot dzimu, dziedot augu, dziedot mūžu nodzīvoju!     

10. janvārī 90. dzimšanas dienu atzīmēja mūsu novadniece Ārija Jurkevica, tāpēc devāmies ciemos aprunāties par dzīvi. Jau sarunas sākumā viņa teic, ka nerunās par tumšajiem dzīves posmiem.

Jubilāre dzimusi un bērnību pavadījusi Saukā, bijusi visjaunākā ģimenē, tāpēc viņai ģimenē sākotnēji iedalīti vieglākie darbi. Atskatoties uz dzīvi, viņa secina, ka visskaistākais laiks ir bijusi bērnība, jo tad visa ģimene bijusi kopā un dzīve tverta ar vieglumu. Vecāki strādājuši savā saimniecībā, Ārijai bijušas divas māsas un brālis. Pirmās četras klases mācījusies Dešu skolā, mācības turpina Viesītes vidusskolā, studijas gan neturpina, jo nav finansiāla atbalsta. Par kara laiku Ārijai ir visgrūtāk un vissāpīgāk runāt, vien noteic, “kas gājis, tas aizgājis”. Asaras acīs un klusums izsaka visu.

Izstādē „Balttour 2017” apmeklētāji izrāda lielu interesi par Viesītes novada tūrisma piedāvājumu

5. februārī Ķīpsalā noslēdzās tūrisma izstāde-gadatirgus „Balttour 2017”, kas divās tematiskajās hallēs pulcēja 850 tūrisma uzņēmumus un to pārstāvjus no 38 pasaules valstīm. Iedvesmoties Latvijas un pasaules apceļošanai bija ieradušies 28 tūkstoši interesentu, no kuriem 5,5 tūkstoši – nozares profesionāļi.

Izstādē varēja uzzināt par tuviem un tāliem galamērķiem, atklāt unikālus tūrisma objektus un jaunus maršrutus, sajust Latvijas reģionu viesmīlību, baudīt dažādus priekšnesumus, izgaršot pašmāju un citu zemju ēdienus un dzērienus, kā arī iepirkties gada lielākajā ceļojumu izpārdošanā! “Balttour 2017” ir plašākā tūrisma izstāde Baltijā, kas ik gadu sniedz ieskatu par jaunumiem tūrisma nozarē gan Latvijā, gan pasaulē. To rīko Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija (ALTA) un nodrošina Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.

Kā ierasts, nozīmīgajā izstādē Zemgales pašvaldības bija sadalījušās sešos – Dobeles, Jelgavas, Bauskas, Kokneses, Sēlijas un Jēkabpils – puduros, kuros apmeklētāji varēja iegūt jaunāko informāciju par jauniem tūrisma objektiem un apskates vietām, velo maršrutiem un pastaigu takām, aktuālajiem kultūras, sporta un izklaides pasākumiem, tradīcijām un gastronomiskā tūrisma iespējām.

Viesītes novads jau vairākus gadus piedalījās Sēlijas pudura stendā. Šogad ar apmeklētājiem informatīvajā stendā tikās Viesītes TIP pārstāve Ligita Levinska-Drozdova un Viesītes muzeja „Sēlija” pārstāve Valija Fišere. Apmeklētāji tika iepazīstināti ar tūrisma objektiem un atpūtas iespējām Viesītes novadā un Sēlijā, kā arī varēja vairāk uzzināt par 2017. gada pasākumiem novadā, nozīmīgākie no tiem šogad ir 5. Sēlijas Tautas mākslas svētki „Sēlija rotā” un mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls „Zobens un Lemess”.

Viesītes novads aicina apmeklētājus tūrisma izstādē „Balttour 2017”

„Balttour” ir plašākā un nozīmīgākā tūrisma izstāde Baltijā, kas ik gadu atklāj jauno tūrisma sezonu reģionā un rada svētku sajūtu gan nozares profesionāļiem, gan ceļotgribētājiem. 24. starptautiskā tūrisma izstāde „Balttour 2017” notiks no 3. līdz 5. februārim Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, Rīgā. „Balttour 2017” vienuviet varēs apskatīt vairāk nekā 470 stendus, kuros savus piedāvājumus prezentēs ap 850 tūrisma uzņēmumu no 41 pasaules valstīm. Trīs dienas apmeklētājiem būs iespēja iepazīt jaunus maršrutus un ceļojumu galamērķus, līksmot par pasaules kultūru dažādību, iegādāties ceļojumus un baudīt Latvijas reģionu viesmīlību!

Sēlijas puduris ir īpašs ar to, ka to pārstāv 7 novadi: Viesītes, Neretas, Ilūkstes, Jaunjelgavas, Salas, Aknīstes un Jēkabpils novads. Katrs no puduriem ir padomājis gan par jaunākajiem iespieddarbiem, gan par vietējo amatnieku un ražotāju produkcijas popularizēšanu, kā arī par atraktīviem priekšnesumiem. Piedāvājums būs daudzveidīgs un katru dienu būs citas aktivitātes un degustācijas.

2016. gada Mazā Bānīša Balvas laureāti

IMG_20160813_163145

Viesītes šaursliežu dzelzceļa (1916 – 2016) simtajā gadskārtā, ko atzīmējām 2016. gadā, tika nodibināts Viesītes pašvaldības apbalvojums par ieguldījumu un sasniegumiem Viesītes novada un Sēlijas kultūras, kultūrvēstures un garīgo vērtību radīšanā un popularizēšanā – Mazā Bānīša Balva. Šo balvu var piešķirt vairākas reizes gadā, tāpēc, iepriekšējo gadu noslēdzot, vēlreiz publicējam visu balvas laureātu sarakstu.

Mēneša priekšmets janvārī – medikamentu un drogu komplekts

Janvāra muzeja priekšmets ir veltīts prof. Paula Stradiņa 121. dzimšanas dienai 17. janvārī.

2016. gada viens no interesantākajiem muzeja jaunieguvumiem. Kaste ar medikamentu un drogu pudelītēm atrasta mājā, kas atrodas pretī “Saulgozēm” – bijušā Stradiņu doktorāta ēkai Raiņa ielā 55. Šajā mājā dzīvojis Viesītē labi pazīstams feldšeris Apse. Viņš slimniekus pieņēma Stradiņu doktorātā.

Raiņa ielā 55 – “Saulgozēs” – bija ārstu pieņemšanas telpas. Te dzīvoja Stradiņi un strādāja Paula Stradiņa māsa ārste Minna Stradiņa ( no 1933. g. – MinnaVitomska). No 1918. līdz 1932. gadam viņa bija rajona ārste Saukas pagastā, bet no 1932. līdz 1935. gadam – Sunākstes pagastā. Vēlāk Vitomsku ģimene dzīvoja Rīgā.

Šis pudelīšu komplekts, iespējams, bija Dr. Minnas Stradiņas (Vitomskas) vai feldšera Apses lietošanā. Šādi komplekti tika ražoti un izsūtīti uz slimnīcām un ambulancēm 1920.-30.-tos gados.

Lai sirdī priecīgi!

Ielūgums

Izstādes par Mārtiņu Bucleru

Trīsdesmit gadi Mārtiņa Buclera zīmē

IMG_4328Saukas pagasta Juču mājās dzimis Mārtiņš Buclers – latviešu fotogrāfijas pamatlicējs – fotogrāfs, fotorūpnieks, fotogrāfu audzinātājs un skolotājs, latviešu lielākais fotoliteratūras rakstītājs.

10. decembrī Viesītes Kultūras pilī pulcējās 27. Buclera lasījumu dalībnieki no visas Latvijas, lai atzīmētu Mārtiņa Buclera 150. dzimšanas dienu un 30 gadus viņa vārda atdzimšanai Latvijā. Pasākuma svinīgajā daļā Pēteris Korsaks nolasīja sveicienus konferences dalībniekiem no akadēmiķa Jāņa Stradiņa, bet mēs savukārt sirsnīgi sveicam viņu dzimšanas dienā, kas ir tieši 10. decembrī, vēlot A.god. Jānim Stradiņa kungam veselību un veiksmīgiem darbiem bagātu nākamo gadu.