Mēneša priekšmets

Viesītes pamatskolas skolotāju istabas krēsls

Muzeja  pārziņā Viesītes pamatskolas jeb Eķengrāves pagastskolas ēka nonāca 2011. gada rudenī pēc vairāku gadu bezsaimnieka perioda. Sākās pirmie sakopšanas darbi un ēkas pievienošana centrālai apkurei. Vienai no pažobeles telpām, kādas ir četras, durvis bija aiznaglotas ar pamatīgām naglām. Bija redzams, ka tās nav lietotas vairākus desmitus gadu. Tomēr attaisot aizmirstās durvis, izrādījās, ka tur atrodas bojāti skolas soli, vecas tāfeles, telpu durvis un arī šis krēsls.

Krēslam bija nolauzta viena kāja, saplēsts polsterējums, bet bija redzams, ka tas bijis īpašs. Vēlāk starp fotogrāfijām, kas bija nonākušas muzeja krājumā, atradās divas, kur šāda veida krēsli bija redzami. Izrādījās, ka tie bijuši skolotāju istabas krēsli skolas direktores Mildas Ritmeisteres darba laikā.

Krēsls tika nodots restaurācijai, ko veica mēbeļu galdnieks meistars Jānis Fišers. Tagad skaistais krēsls atgriezies krātuvē un  uzņemts muzeja krājumā. Tas būs apskatāms pēc ekspozīcijas “Skolotāju istaba” iekārtošanas muzeja nodaļā “Paula Stradiņa skola”.

15. februārī 

Paula Stradiņa skolā  notika veselības centra VIVENDI psihiatra

dr. Jāņa Buša lekcija “Psihoemocionālās veselības veicināšana”.

Pasākumu nodrošināja Veselības ministrija ar Eiropas Sociālā Fonda atbalstu.

  • Cilvēki dažreiz nenovērtē mūsdienu straujā dzīvesveida un stresa izraisītu saslimšanu ietekmi uz dzīves kvalitāti un nepievērš uzmanību savai psihiskajai veselībai. Veselība ir pilnīga fiziska, psihiska un sociāla labklājība, nevis tikai stāvoklis bez slimības vai fiziskiem trūkumiem. Lekcijas klausītāji uzzināja, kas ir psihiskā veselība un to, ka pasaulē plašāk izplatītākie psihiskās veselības traucējumi ir depresijas. Mēs domājam, ka to nosaka materiālais stāvoklis, bet slimo arī bagāti cilvēki, kam, šķiet, nav problēmu.
  • Ikdienā dr. J. Bušs konsultē cilvēkus, kas cieš no dažādiem psihiskiem traucējumiem, iesaka aizsargājošos pasākumus, lai novērstu saslimšanas iespēju vai traucējumu tālāku attīstību. Neviens no tā nav pilnībā pasargāts, tāpēc jāapzinās, ka nav jākautrējas konsultēties pie speciālista. Psihiatrs izvērtē pacienta vispārējo fizisko un psiholoģisko stāvokli, izmantojot dažādas diagnostiskās metodes. Pie viņa var saņemt rekomendācijas nepatīkamu traucējumu profilaksei un ieteikumus atveseļošanās procesam. Ārsts konsultē pacientu tuviniekus par savu piederīgo veselības stāvokli, pārrunā tālāko ārstēšanas taktiku un viņu iespējas sekmēt pacienta veselības stāvokļa uzlabošanos.
  • Lekcijas klausītāji uzzināja par depresijas pazīmēm, tās negatīvo ietekmi uz cilvēka dzīves kvalitāti. Veselīgas pārmaiņas realizēt nav viegli, īpaši, ja tas skar ieradumus un dzīvesveida maiņu. Pārmaiņu īstenošanai ir nepieciešams profesionālu speciālistu padoms, atbalsts un regulāra motivācijas uzturēšana. Ļoti svarīgi pašam atpazīt traucējumu pazīmes, saprast, kad tās nav vienkārši pārejošas skumjas. Katrs pats var sev palīdzēt pārvarēt arī stresa situācijas. Klausītāji iepazinās arī ar veidu, kā to izdarīt.Ārsts un pacients kopīgi sadarbojoties, spēj ieviest pakāpeniskas dzīves veida pārmaiņas, lai tiktu sasniegts ilgtermiņa rezultāts – vesels un laimīgs cilvēks! Mums jāizvēlas veselību. Mēs varam palīdzēt saviem tuviniekiem un līdzcilvēkiem sekmīgi risināt garīga rakstura problēmas.Veselības vērtību cilvēki spēj novērtēt tikai tad, kad saslimst.  Lielākā daļa mūsdienu slimību ir saistītas ar dzīvesveidu un ikdienas paradumiem, vidi, sociāliem apstākļiem, stresa līmeni un spēju ar to tikt galā. Zāles sniedz atvieglojumu, tomēr, lai slimībai neļautu progresēt, ir jāstrādā ar sevi pašam. Tas nav viegli, cilvēks izvēlas zāles, bet tās var nepalīdzēt. Lekcijā uzzinājām arī, kur var saņemt profesionālu atbalstu.

    Tiekoties ar cilvēkiem, kas bija lekcijā, saņēmām pateicības vārdus par pasākumu un atzinību dakterim J. Bušam par vienkāršo un saprotamo tēmas izklāstu, iedrošināšanu nebūt vienaldzīgiem pret savu un līdzcilvēku veselību.


 

Tikšanās ar Daigu Kalniņu

Janvārī noslēgušās trīs fotoizstādes Viesītes muzeja “Sēlija” Paula Stradiņa skolā  – Daigas Kalniņas (Jēkabpils) “Jēkabpils laikgrieži”, Aloiza Savicka (Salas novads) “Krikumi” un Marģera Martinsona (Rīga) “Mani bijušie kolēģi – fotogrāfi”.

Aiz loga putenis, bet kamīnzālē sarunas par ceļu uz fotogrāfiju, skolotāja lomu profesijas izvēlē, par tēvu, dzimtas mājām – vērtībām, kas dod stingru pamatu, drošību un Latviju sirdī. Daigai Kalniņai šodiena nav iedomājama bez fotogrāfijas, ar ko viņa saistīta jau četrdesmit gadus un kas tapusi par viņas dzīves veidu. Saruna par šo tehnikas brīnumu noritēja ar Viesītes vidusskolas un Mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem, kas liela daļa paši ir aizrautīgi fotografētāji. Viņi vēl nav fotogrāfi, bet vairāki no viņiem kļūs par tādiem. No kura brīža atnāk briedums un profesionalitāte, kad darbā ienāk paša autora izjūtas, doma un mīlestība pret fotogrāfiju, kā tas ir Daigai Kalniņai. Fotogrāfija, filoloģija, žurnālistika un norvēģu valoda veiksmīgi sadzīvo un viena otru papildina viņas ikdienā, parādot Daigu Kalniņu kā interesantu un spilgtu personību.

Tikšanās dalībniekiem bija arī iespēja dzirdēt viņu dziedam, viņas spēcīgo balsi sēļu dziesmā un vienlaicīgi viegli plūstošo, norvēģu tautas dziesmu izpildot.

Mēneša priekšmets janvārī – opija pīpe

Opija pīpe zināma kā priekšmets šīs vielas lietošanai. Tā kā opija līdzekļus izmanto kā pretsāpju, pretklepus līdzekļus jau kopš 19. gs. sākuma, šāda pīpe bija arī prof. Paula Stradiņa rīcībā. Profesors to saglabājis kā priekšmetu savai medicīnas vēstures muzeja kolekcijai.

Profesora Paula Stradiņa darba dzīves moto bija: „Man jāatstāj aiz sevis klīnika, ķirurgu skola un muzejs». Viņa darbība medicīnā attiecas uz Pirmā pasaules kara laiku Krievijā un postam nolemto Latviju Otrajā pasaules karā, uz pēc karu periodiem, kad jārada no jauna, jāorganizē un jāveido pamati veselības sistēmai valstī, lai kāda būtu pastāvošā vara. Daudzo viņa dibināto un veidoto veselības iestāžu un organizāciju vidū Latvijā bija arī pretvēža biedrība un slimnīca. Paula Stradiņa galvenā rūpe bija palīdzēt cilvēkiem un viņa mūža mīlestība – medicīnas vēstures muzejs.

Sava tēva kabinetā atrasto pīpi muzejam dāvinājis profesora Paula Stradiņa dēls fizikālķīmiķis, zinātņu vēsturnieks,  Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents (1998 – 2004), akadēmiķis Jānis Stradiņš.

Foto: Ilma Svilāne

Viesītes novads tiks pārstāvēts 25. starptautiskajā Baltijas tūrisma izstādē-gadatirgū “Balttour 2018”

No 2. līdz 4. februārim Ķīpsalā notiks 25. starptautiskā tūrisma izstāde-gadatirgus “Balttour 2018”, kur labākos tūrisma un atpūtas piedāvājumus pasaules atklāšanai un Latvijas apceļošanai prezentēs vairāk nekā 850 uzņēmumu. Tradicionāli hallē “Apceļo Latviju!” varēs satikt arī aizrautīgus cilvēkus no visiem Latvijas reģioniem, kuri ar patiesu prieku informēs par sava reģiona tūrisma piedāvājumu. Pastaigu takas un skatu torņi, viesnīcas un viesu mājas, velo un laivošanas maršruti, vecpilsētas un parki, pilis un muižas, dabas parki un muzeji, kā arī jauni apskates objekti, aizraujoši aktīvās atpūtas piedāvājumi un vēl daudz, daudz kas cits. Katrs atradīs kādu jaunu galamērķi Latgalē, Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē. Turklāt “Balttour 2018” neiztikt arī bez amatnieku un mājražotāju tirdziņa, kā arī aizraujošas skatuves programmas trīs dienu garumā!

Ielūdzam uz sarunu par fotogrāfiju!

Fotogrāfe Daiga Kalniņa

 

Trešdien 24. janvārī plkst. 13:20

Paula Stradiņa skolā (Viesītē, Peldu ielā 2)

tikšanās ar fotogrāfi, žurnālisti un norvēģu valodas pasniedzēju Daigu Kalniņu.  

Daigas Kalniņas fotoizstāde “Jēkabpils laikgrieži” te skatāma līdz janvāra beigām.

Fotoizstādes un saruna ne tikai par fotogrāfiju.

 

 

Prof. Paulam Stradiņam 122. dzimšanas diena

17. janvārī tika atzīmēta mūsu izcilākā novadnieka, ārsta, veselības aprūpes organizētāja, medicīnas vēsturnieka un topošo mediķu izglītotāja profesora Paula Stradiņa (1896-1958) 122 gadu dzimšanas diena. Viesītes pilsētas vēsturiskajā centrā atrodas prof. Paula Stradiņa dzimtās mājas vietas piemiņas akmens, pie kura tika nolikti ziedi un svecītes.

Foto: Ilma Svilāne

Apsveikums

Ziemassvētku radošā meistarklase_FOTO

Viesītes novads pārstāvēts Zemgales reģiona amatnieku un mājražotāju 7. kontaktbiržā

Viesītes novada amatnieku un mājražotāju pārstāvji 12. decembrī piedalījās Zemgales reģiona amatnieku un mājražotāju 7. kontaktbiržā Zemgales Reģionālajā kompetenču attīstības centrā Jelgavā, kur pulcējās liels skaits amatnieku un mājražotāju no Auces, Dobeles, Bauskas, Jaunjelgavas, Jelgavas, Ozolnieku, Rundāles, Aknīstes un vēl citiem novadiem. Pirmssvētku gaisotnē lieliski iejutušies un savus produktus prasmīgi prezentēja arī vairāku skolēnu mācību firmu pārstāvji. Ikvienam interesentam bija iespēja iegādāties gaidāmajiem svētkiem Zemgalē ražotas dāvanas, suvenīrus, rokdarbus un gastronomisku produkciju.

Viesītes novadu šogad pārstāvēja biedrības „Zīle” rokdarbnieces Vija Liepkalne un Dina Hodaseviča, Jolanta Kovnacka ar kafeju, Elvīra Murāne no rokdarbu un mākslas pulciņa „Savam priekam” ar pērļošanas tehnikā radītiem darbiem un Gita Kļaviņa ar melnā plūškoka ziedu un ogu produktiem, kā arī topošā rokdarbniece Anita Erta.

Mūsu novadnieka latviešu fotogrāfijas pamatlicēja Mārtiņa Buclera atcere Viesītē

Mārtiņš Buclers dzimis 1866. gada 12. decembrī Saukas pagasta Jučos, tāpēc tradicionāli pie mums decembrī tiek atzīmēta viņa dzimšanas diena. Šogad pasākums notika 9. decembrī, iesākoties ar izstāžu atklāšanu Paula Stradiņa skolā. Muzeja kamīnzālē un vestibilos ir izkārtoti trīs fotogrāfu darbi:

Daiga Kalniņa “Jēkabpils laikgrieži”, Aloizs Savickis “Krikumi” un Marģers Martinsons “Mani bijušie kolēģi – fotogrāfi” (kolekcija ir dāvinājums muzejam). Katram autoram ir savs rokraksts un savs stāsts par izvēlēto tēmu.