Kategorija: Amatniecības centrs

Sēlijas amatnieku jampadracis Viesītē

1.jūlijā Mazā Bānīša parkā norisinājās pasākums “Sēlijas amatnieku jampadracis Viesītē”, lai iepazīstinātu ar senajām sēļu amatu prasmēm. Viesītē satikās Sēlijas amatnieki un mājražotāji – kultūras mantojuma lietpratēji, kopēji un nesēji. Programmas piedāvājumā bija “Kafejas stāsts” (Jolanta Kovnacka no Viesītes novada), klūgu groza pamatnes pīšana (Diāna Rutkēviča no Jaunjelgavas novada), izšūšanas demonstrējumi (Inese Bluķe no Jaunjelgavas novada), celošanas demonstrējumi (Baiba Bite no Jēkabpils novada), kokgriešanas demonstrējumi (Dainis Vecums no Jēkabpils novada), kalēja darbnīca (Kaspars Baltacis no Neretas novada), arī sēļu gastronomijas piedāvājums – Batviņu zupas pagatavošana (Rita Skrējāne no Jēkabpils novada). Ikvienam apmeklētājam bija iespēja piedalīties meistarklasēs, ieklausīties amatu prasmju noslēpumos un pieredzē, kā arī iegūt jaunas zināšanas. Visas amatu prasmju zināšanas ir gadsimtiem krātas, tāpēc tik vērtīgas. Piemēram, celošana, pēc arheologu domām, ir senākais jostu aušanas veids. Amatnieku piedāvājums un interese par to apliecināja, ka sēļu kultūra ir bagāta, daudzveidīga un dzīvotspējīga. Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana ir pamats sēļu identitātes saglabāšanai.

Muzeja darba laiks tautas mākslas svētkos “Sēlija rotā” 1. jūlijā

Nodaļa “Mazā Bānīša parks” atvērta apmeklētājiem no 10.00-17.00

Nodaļa “Paula Stradiņa skola” – SLĒGTA

Informācijai: 28681126

Sēlijas amatnieku jampadracis Viesītē

Akcija „Satiec savu meistaru! 2017” notiek arī muzejā „Sēlija”

 

No 31. marta līdz 2. aprīlim 167 vietās visā Latvijā notika pasākums „Satiec savu meistaru! 2017”, kurā jau devīto gadu tautas lietišķās mākslas meistari, amatnieki, stāstnieki, muzikanti un dziedātāji aicināja uz individuālām nodarbībām, atvērtām darbnīcām, paraugdemonstrējumiem, lekcijām, koncertiem, dančiem un kopīgu muzicēšanu. Šogad pasākumā piedalījās 450 meistari, pie kuriem ikvienam interesentam bija iespēja apgūt amatu prasmes, kā arī piedalīties dančos, rotaļās un apmeklēt lekcijas par tautastērpiem un latviešu zīmēm. „Satiec savu meistaru!” tradicionāli norisinājās vienlaikus ar projektu „Eiropas amatu prasmju dienas”, kas aizsākts 2002. gadā Francijā un kļuvis par plašāko starptautisko pasākumu, kas veltīts amata prasmju saglabāšanai, popularizēšanai un tālāknodošanai.

Arī šogad Viesītes muzejs „Sēlija” aicināja piedalīties akcijā 31. martā. Meistarklases adīšanā, tamborēšanā, aušanā un pērļošanā piedāvāja rokdarbnieču biedrība „Zīle” un Elkšņu pagasta rokdarbu un mākslas pulciņa pieaugušajiem un bērniem „Savam priekam” rokdarbnieces. Protams, varēja iepazīties ar jau gataviem rokdarbiem, kas darināti dažādās tehnikās, kā arī sarunās ar rokdarbniecēm uzzināt par amatu prasmēm, noslēpumiem un pieredzi. Par koka suvenīru izgatavošanu stāstīja Inārs Dreijers.

Jolanta Kovnacka piedāvāja stāstu par kafejas tapšanu, kā arī bija iespēja iepazīties ar izejvielām un ikviens varēja pārbaudīt savu roku veiklību zīļu lobīšanā. Ilma Svilāne detalizēti stāstīja par Augšzemes etnogrāfisko tautastērpu.

Satiec savu meistaru 2017

“Brauciens” Muzeju nakts vakarā

Aizvadīta gadskārtējā Muzeju nakts. Šogad to veltījām Mazā Bānīša simtgadei, tāpēc nosaukums bija “Uzmanību! Durvis atveras!”. Mazais Bānītis ripo cauri Sēlijas mežiem, pļavām, apbraucot vienu otru lielāku pauguru, piestājot ūdens uzņemšanas vietās un pieturās. Muzeju naktī tas “apstājās pļavā”, kas pilna zināmu un nepazīstamu augu. Citā pieturā varēja grāmatu palasīt un uzrakstīt labus vārdus. Kad mūsu sapņu vilciens piestāja bijušajā stacijas laukumā, varēja sasildīties pavingrojot. Mazā Bānīša parkā nonākušie, vilcienu gaidot, izgatavoja pīnītes Mazā Bānīša rotāšanai, rakstīja Mazajam Bānītim īsziņas, apciemoja jubilāru un aprunājās ar bijušajiem dzelzceļniekiem, minēja krustvārdu mīklas, spēlēja spēli “Ar Mazo Bānīti pa Sēliju”. Parkā varēja paspēt nofotografēties un padziedāt, bet Sēlijas mājā izgatavot sev piemiņas vilcieniņu. Dzelzceļa bufetē uz taloniem, kā senās dienās, bufetnieces laipni izsniedza preci.

Viesītes TIP piedalās „Pārnovadu uzņēmēju dienā” Aizkrauklē

19. martā Aizkrauklē norisinājās izstāde un gadatirgus „Pārnovadu uzņēmēju diena”. Tajā piedalījās uzņēmēji, amatnieki, mājražotāji, sabiedriskās organizācijas, pašvaldības un pakalpojumu sniedzēji no Aizkraukles un kaimiņu novadiem, kā arī no Aizkraukles draudzības pilsētas Biržiem (Lietuva).

Arī šogad Viesītes novada pašvaldība piedāvāja saviem uzņēmējiem un tūrisma sniedzējiem pārstāvēt savu novadu kopējā stendā, tādējādi dodot iespēju saviem uzņēmējiem un amatniekiem popularizēt savu produkciju un paplašināt noieta tirgu. Vienoto novada stendu pārstāvēja Jolanta Kovnacka ar „Alīdas” un „Paulīnes” kafeju un sukādēm, Dainis Gedušs ar medu un dažādu bišu produkciju, z/s „Priekšāres” ar dažādiem māju sieriem, biedrība „Zīle” ar rokdarbiem un koka darinājumiem. Biedrību „Zīle” pārstāvēja Dina Hodaseviča, Rasma Lisecka un Inārs Dreijers.

Viesītes TIP pārstāve Ligita Levinska iepazīstināja ar tūrisma objektiem Viesītes novadā, plānotajiem pasākumiem 2016. gadā, Mazā Bānīša simtgadi un akciju „100 labi darbi Viesītes bānītim, Latvijas simtgadi sagaidot”, kā arī par digitālā e-fotoalbuma „Mūsu Sēlija” veidošanas iespējām.

Viesītes novada pašvaldība izteica pateicību Dainai Malceniecei. Viņa saņēma nomināciju „Sievietei – uzņēmējai par mūža ieguldījumu augļkopībā”.

Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Ligita Levinska

Foto: Ligita Levinska

Sveču diena muzejā “Sēlija”

2. februārī muzejā „Sēlija” notika Sveču dienas svinības atbilstoši latviskajām tradīcijām. Sveču diena saukta arī par Ziemas Māras dienu, tāpat par Svecaini, Grabenīcu, Groninicu, Vēja vai Govju dienu. Šī diena ir ziemas vidus, kad jau arvien vairāk tuvojas pavasaris. Sveču dienā jāsmejas, jāiet ciemos, jālīksmo, jātērē nauda, jāmin mīklas un jāēd dzērvenes. Tieši šajā dienā agrāk tika lietas sveces nākamajam gadam, jo tad sveces dega taupīgi un gaiši.

Sveču diena 2. februārī!

Sveču diena

Amatniecības centrā izstāde un pārdošana

Ziemassvamatn.centrsētki tuvojas ar joni! Ja vēl neesat paguvuši nopirkt dāvanas, tad aicinām atnākt no 21.-23. decembrim plkst. 10:00-14:00 uz Amatniecības centru muzeja „Sēlija” teritorijā un iegādāties praktiskas dāvanas – siltas un krāsainas zeķes, cimdus, šalles, cepures, plecu lakatus, apmetņus, austus izstrādājumus, koka darinājumus, adītus un tamborētus suvenīrus! Sasildi savus mīļos! Tā Jūs atbalstīsiet sava novada ražotājus! Esiet mīļi gaidīti!