Kategorija: Mārtiņš Buclers

Mūsu novadnieka latviešu fotogrāfijas pamatlicēja Mārtiņa Buclera atcere Viesītē

Mārtiņš Buclers dzimis 1866. gada 12. decembrī Saukas pagasta Jučos, tāpēc tradicionāli pie mums decembrī tiek atzīmēta viņa dzimšanas diena. Šogad pasākums notika 9. decembrī, iesākoties ar izstāžu atklāšanu Paula Stradiņa skolā. Muzeja kamīnzālē un vestibilos ir izkārtoti trīs fotogrāfu darbi:

Daiga Kalniņa “Jēkabpils laikgrieži”, Aloizs Savickis “Krikumi” un Marģers Martinsons “Mani bijušie kolēģi – fotogrāfi” (kolekcija ir dāvinājums muzejam). Katram autoram ir savs rokraksts un savs stāsts par izvēlēto tēmu.

Mārtiņa Buclera atcere Viesītē 9. decembrī

28. Buclera lasījumi 9. decembrī Viesītē

Kā jau ierasts, decembra mēnesis ir laiks, kad Latvijas fotogrāfi atzīmē Mārtiņa Buclera dzimšanas dienu. Nozīmīgākais latviešu fotogrāfijas pamatlicēja atceres notikums ir Latvijas fotogrāfijas vēsturei veltītā konference “Buclera Lasījumi, kas ik gadu notiek Viesītē. Šogad konference norisināsies sestdien,  9. decembrī Viesītes kultūras pilī.

Informācija par Latvijas fotogrāfijas vēsturi šobrīd ir ārkārtīgi sadrumstalota un nepilnīga.  Par daudziem autoriem tā ir zudusi, un joprojām nav vienota bibliogrāfiska izdevuma, kurā par to būtu apkopots vissvarīgākais. Tādēļ konferencei “Buclera Lasījumi” ir tik liela nozīme ikvienam, kurš interesējas par Latvijas fotogrāfiju. Tā ir platforma, kurā pētnieki un vēsturnieki dalās ar saviem jaunatklājumiem. Nereti tā kļūst par  vienīgo iespēju, kur satikt gan līdzīgi domājošos, gan apmainīties ar informāciju.

MārtiņŠ Buclers dzimis 1866. gadā Saukā, bet  apglabāts 1944. gadā Siguldas kapos. Tiek uzskatīts par latviešu fotogrāfijas pamatlicēju. Viņš ir Latviešu fotogrāfiskās biedrības (1906) dibināšanas iniciators un valdes priekšsēdētājs. Daudzu mācību grāmatu autors, izstāžu organizētājs un ievērojams XX.gs. sākuma kultūras darbinieks.

“Buclera Lasījumi” šogad norisināsies jau 28. reizi. Sākotnēji tas bija tikai Mārtiņa Buclera atceres pasākums. Vēlāk savienojumā ar Latvijas Fotogrāfu Forumu kļuva par nozīmīgu fotogrāfu un entuziastu pulcēšanās notikumu. Šobrīd “Buclera Lasījumi” jau 6. gadu norisinās kā Latvijas fotogrāfijas vēsturei veltīta konference.

Konferenci atbalsta Viesītes pašvaldība, Viesītes novada muzejs „Sēlija”, Latvijas Fotogrāfu Savienība.

Dalība konferencē ir bezmaksas. No Rīgas tiek organizēts arī pašvaldības finansēts autobuss konferences dalībnieku nogādāšanai uz Viesīti un atpakaļ.  Aicinām pētniekus pieteikt savus referātus lasījumiem, rakstot uz buclers@inbox.lv.

Ielūgums

Izstādes par Mārtiņu Bucleru

Trīsdesmit gadi Mārtiņa Buclera zīmē

IMG_4328Saukas pagasta Juču mājās dzimis Mārtiņš Buclers – latviešu fotogrāfijas pamatlicējs – fotogrāfs, fotorūpnieks, fotogrāfu audzinātājs un skolotājs, latviešu lielākais fotoliteratūras rakstītājs.

10. decembrī Viesītes Kultūras pilī pulcējās 27. Buclera lasījumu dalībnieki no visas Latvijas, lai atzīmētu Mārtiņa Buclera 150. dzimšanas dienu un 30 gadus viņa vārda atdzimšanai Latvijā. Pasākuma svinīgajā daļā Pēteris Korsaks nolasīja sveicienus konferences dalībniekiem no akadēmiķa Jāņa Stradiņa, bet mēs savukārt sirsnīgi sveicam viņu dzimšanas dienā, kas ir tieši 10. decembrī, vēlot A.god. Jānim Stradiņa kungam veselību un veiksmīgiem darbiem bagātu nākamo gadu.

Mēneša priekšmets decembrī – fotoaparāts

Decembris – Mārtiņa Buclera mēnesis, kad pirms 150 gadiem dzimis mūsu ievērojamais novadnieks – Latvijas fotogrāfijas pamatlicējs. Šai jubilejai veltīta konference 10. decembrī – 27. Buclera lasījumi.

Sava tēva, Viesītes vidusskolas skolotāja Gotharda Caunes, mazo fotoaparātu nelielā maciņā muzejam dāvinājis Aivars Caune.

Fotoaparāts “Kijev – Vega” ir mazformāta fotokamera ar uzņēmuma lielumu 10 x 14 mm. Tas paredzēts amatieriem plašai un daudzpusīgai lietošanai. To ražoja pēc ārējā izskata tikai dažos variantos. Fotokameru var viegli ievietot kabatā vai somiņā.

Negatīvi, ko iegūst ar šo kameru, dod iespēju izgatavot kvalitatīvas 6 x 9 mm fotogrāfijas, bet, izmantojot īpaši smalkgraudainas filmas, arī lielāka formāta fotogrāfijas.

Fotogrāfijas vēsturei veltīta konference „27. BUCLERA LASĪJUMI” 10. decembrī

Vēl mēnesi iespēja piedalīties Mārtiņa Buclera digitālā e-fotoalbuma veidošanā

Aicinājums visiem Latvijas fotogrāfiem, profesionāļiem un amatieriem!

Viesītes muzejs “Sēlija” un Kultūras pils aicina Jūs piedalīties Mārtiņa Buclera digitālā e-fotoalbuma veidošanā!

Godinot Latvijas fotogrāfijas pamatlicēja mūsu novadnieka Mārtiņa Buclera piemiņu viņa 150. gadskārtā, atjaunosim Mārtiņa Buclera iedibināto tradīciju – Ceļojošo fotoalbumu.Vairāk kā pirms simts gadiem viņš aicināja dokumentēt savas tautas dzīvi. Arī mēs aicinām fotografēt Sēliju, tās skaisto dabu, cilvēkus un notikumus. Aicinām sūtīt mums savas fotogrāfijas uz e-pastu fotoalbumsselija@gmail.com, norādot fotogrāfa vārdu, uzvārdu, darba nosaukumu, vietu un laiku. Tiks ievērotas autortiesības. Digitālā e-fotoalbuma “Mūsu Sēlija” demonstrēšana notiks šī gada decembrī – Mārtiņa Buclera mēnesī – Viesītes Kultūras pilī.

At.M.Buclers  Viesītes fotogrāfa P.Grundmaņa foto

Marka Rotko mākslas centrā atklāta fotogrāfiju izstāde „Mārtiņš Buclers – 150”

24. aprīlī Viesītes domes priekšsēdētājs Jānis Dimitrijevs un muzeja „Sēlija” pārstāvji – Ligita Levinska un Gunārs Spīdainis – devās uz Daugavpili, kur Marka Rotko mākslas centrā atklāja izstādi „Mārtiņš Buclers – 150”, kā arī lai satiktos ar Vilni Auziņu, nodibinājuma „FotoForma” fotogrāfijas pētnieku, un viņam izteiktu pateicību par ieguldījumu šīs izstādes tapšanas procesā.

Šajā dienā ikviens interesents nosvinēja Marka Rotko mākslas centra 3. gadadienu. Noslēdzot trīs darbības gadu ciklu, mākslas centrā tika atklāta jauna abstraktā ekspresionista Marka Rotko sešu oriģināldarbu ekspozīcija. Darbi aptver visus mākslinieka daiļrades periodus: agrīno, sirreālistisko, pārejas un klasisko. Ekspozīcija tika izveidota ar ASV vēstniecības Latvijā finansiālo atbalstu.

Svētku pasākuma laikā tika atklātas sešas jaunas izstādes, kurās skatāmi latviešu un ārvalstu mākslinieku darbi – Barbaras Gailes darbu izstāde „Debesis”, Baņutas Ancānes „Portreti”, Olgas Rēlas „Balto liliju sapnis”, izstāde „Mārtiņš Buclers 150”, Fotogrāfijas simpozija izstāde un Latgales mākslas izstāde „Untitled”. Tātad mākslas centrā šobrīd saplūst modernā māksla ar iepriekšējo paaudžu mākslas un fotogrāfijas devumu, tādējādi iespējamas vairākas metodes, kā aplūkot šos darbus. Marka Rotko mākslas centrs saglabājis savu misiju – daudzveidība dažādībā.

Protams, mūsu galvenais mērķis bija aplūkot Mārtiņa Buclera fotogrāfiju izstādi. Vilnis Auziņš precīzi un izteiksmīgi par Mārtiņa Buclera kā fotogrāfa devumu saka: „Mārtiņš Buclers ne tikai fotografēšanas amatnieku vidē ieviesa apjēgumu par fotogrāfijas unikālo sociālo lomu un līdz ar to arī autora atbildību par laikmeta vizuālo liecību hronista pienākumu. Pirms tam gandrīz pusgadsimtu fotogrāfija bija lietota personu spoguļattēla konservēšanai un publiski gandrīz nepamanītai laboratoriju līmeņa pētniecības vajadzībām. Gadsimtu mija uzaicināja fotogrāfijas nozari uz sociālo pētījumu skatuves, jo tā bija pierādījusi savu liecinieka uzticamību. Latvijā šo fotogrāfu augsto hronista misiju, iespēju diapazonu, vizuālo pierakstu krājuma daudzpusīgo un pārlaicīgo vērtību pirmais apjauta Sēlijas zemnieku dēls Mārtiņš Buclers.”

Izstāde ir apskatāma līdz jūlija sākumam, aicinu ikvienu apskatīt šo izstādi, un cerams, ka šī izstāde šogad tiks arī apskatāma pie mums!

Foto: Ligita Levinska

                                          Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Ligita Levinska