Kategorija: Vēlās brokastis

Mazā Bānīša draugu kopa atzīmē Valsts simtgadi

Mazā Bānīša draugu kopa2018. gada 15. novembrī svinīgajā sarīkojumā Paula Stradiņa skolā pulcējās muzeja darbinieki un Mazā Bānīša draugu kopa, lai atzīmētu Latvijas Republikas proklamēšanas 100. gadadienu.  Svinīgā tikšanās iesākās ar Latvijas himnu, pēc kuras sekoja jaunās muzeja vadītājas Andas Slogas uzruna. Šī bija pirmā oficiālā Mazā Bānīša draugu kopas iepazīšanās ar jauno muzeja vadītāju.

Dzelzceļnieku svētku atcere

2018. gada 4. augustā Viesītē tika atzīmēta Dzelzceļnieku svētku atcere. Šajā gadā tika atzīmēti 102 gadi kopš Viesītes šaursliežu dzelzceļa tīkla izveidošanas un 46. reizi Dzelzceļnieku diena.

Gada brīvprātīgais muzejā 2016 – bijušo Mazā Bānīša dzelzceļnieku un draugu grupa

Nominācijā “Gada brīvprātīgais 2016” tiek pasniegts atzinības raksts par muzeju darbam ziedoto laiku un ieguldījumu. Nominācijas mērķis ir uzslavēt un prezentēt brīvprātīgo darbu nozīmi un aktualitāti, kā vienu no sabiedrības līdzdalības formām muzejā. Balvas mērķis ir būt par paraugu citiem un izteikt pateicība jau esošajiem brīvprātīgajiem.

Gada brīvprātīgais muzejā 2016 – bijušo Mazā Bānīša dzelzceļnieku un draugu grupa. Balva tika pasniegta Muzeju dienas svinībās, kas tradicionāli notiek maija mēnesī, šogad LMB gada balva tika pasniegta Jelgavā 26. maijā.

Bijušo dzelzceļa darbinieku un draugu grupa atbalsta muzeju visās aktivitātēs kopš tā dibināšanas 2000. gadā, bet jo īpaši no 2005. gada, kad gatavojāmies Mazā Bānīša 90 gadu jubilejai un iedibinājām ikmēneša tikšanās pasākumu “Vēlās brokastis muzejā”. Muzeja brīvprātīgie palīgi pašlaik ir 14 bijušie Viesītes šaursliežu dzelzceļa (1916 – 1972) darbinieki, viņu ģimenes locekļi un draugi, kas paši strādājuši vai braukuši ar Mazo Bānīti, aktīvi palīdzējuši ekspozīcijas “Ar Mazo Bānīti pa Sēliju” veidošanā, pat ēku remontēšanā un teritorijas veidošanā, un tagad muzeja vērtību popularizēšanā: L. Jaksteviča, M. Jēriņa, R. Sirmovičs, R. Davidāne, M. Žikare, D. Spunīte, A. Bērziņa, I. Lasmane, Ā. Jurkevica, S. Griškena, E. Adamovičs, V. Pučka, R. Buiķe). Pa šiem gadiem Mūžībā aizgājuši pieci mūsu palīgi, kas bija pašos muzeja veidošanās pirmsākumos (J. Ābols, Dz. Krasovska, M. Buiķis, I. Gors, S. Klubure).

Dziedot dzimu, dziedot augu, dziedot mūžu nodzīvoju!

10. februārī uz Vēlajām brokastīm muzejā satikās dzelzceļnieki un viņu draugi, šoreiz sirsnīgā gaisotnē tika sumināta mūsu novadniece Ārija Jurkevica, kura janvārī atzīmēja 90 gadu jubileju, tāpēc šoreiz piedāvājam izlasīt Ārijas dzīvesstāstu.

Dziedot dzimu, dziedot augu, dziedot mūžu nodzīvoju!     

10. janvārī 90. dzimšanas dienu atzīmēja mūsu novadniece Ārija Jurkevica, tāpēc devāmies ciemos aprunāties par dzīvi. Jau sarunas sākumā viņa teic, ka nerunās par tumšajiem dzīves posmiem.

Jubilāre dzimusi un bērnību pavadījusi Saukā, bijusi visjaunākā ģimenē, tāpēc viņai ģimenē sākotnēji iedalīti vieglākie darbi. Atskatoties uz dzīvi, viņa secina, ka visskaistākais laiks ir bijusi bērnība, jo tad visa ģimene bijusi kopā un dzīve tverta ar vieglumu. Vecāki strādājuši savā saimniecībā, Ārijai bijušas divas māsas un brālis. Pirmās četras klases mācījusies Dešu skolā, mācības turpina Viesītes vidusskolā, studijas gan neturpina, jo nav finansiāla atbalsta. Par kara laiku Ārijai ir visgrūtāk un vissāpīgāk runāt, vien noteic, “kas gājis, tas aizgājis”. Asaras acīs un klusums izsaka visu.

Dzelzceļnieces svin skaistas jubilejas

Lai tev ir tāds spēks,
lai tev ir tāda vara:
likt šūpoties savam mūžam
pašā visgaišākā starā.
(A. Rancāne)

15. aprīlī dzelzceļnieki satikās Vēlajās brokastīs, lai ar ziediem, smaidiem, dziesmām, dzejoļu rindām, aizkustinošiem sveicieniem godātu un suminātu jubilāres – Līviju Jaksteviču (80 gadu jubilejā), Austru Bērziņu, Āriju Jurkevicu un Stefanidu Kluburi! Muzeja “Sēlija” kolektīvs sveic gaviļnieces svētkos un pateicās par palīdzību muzeja darbībā, vēlot stipru veselību, dzīvesprieku, mazus un lielus brīnumus, ikdienības priekus, izturību, gribasspēku un možu garu!

Saules atmodas sagaidīšana kopā ar dzelzceļniekiem

Zaļajā ceturtdienā Sēlijas mājā dzelzceļnieki satikās tradicionālajās brokastīs, lai kopā sagaidītu pavasara saulgriežus – Lieldienas, tika atzīmētas arī Mirdzas un Austras vārda dienas. Šoreiz bija ieradusies Rudīte Urbacāne, lai pastāstītu par Pēteri Sirmoviču, kurš strādājis dzelzceļā, viņai līdzi bija gan fotogrāfijas, gan apliecības, gan vēstules. Dzelzceļniekiem tika rādītas jaunākās fotogrāfijas no muzeja krājuma par dzelzceļu prezentācijas veidā, kā arī Ormaņkalna skaistie un iedvesmojošie dabas skati, ko fotografējusi Rudīte.

Kopīgi atcerējāmies Lieldienu – pavasara saulgriežu – tradīcijas. Mēs veidojām papīra saules – krāsainas un katru ar savu raksturu. Šodienas spožā saule un zilās debesis apliecināja, ka Lieldienas to arī nozīmē – beidzot diena ir lielāka nekā tumsa.

Nākamajā reizē tiekamies 15. aprīlī; ikviens, kurš strādājis dzelzceļā, aicināts mums pievienoties vēlajās brokastīs, lai dalītos atmiņās un būtu kopā ar savējiem.

Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Ligita Levinska

Foto: Ligita Levinska

Dzelzceļnieku vēlās brokastis 29. janvārī!

IMG_20160129_13170529. janvārī dzelzceļnieki ciemojās savās otrās mājās – Mazā Bānīša kompleksā. Vēlo brokastu laikā pārspriedām šī gada plānus un sapņus, jo šogad Bānītim ir 100 gadu jubileja, ko visa gada garumā plānojam atzīmēt ar godu. Dzelzceļnieki un muzeja pārstāvji sveica Mirdzu dzimšanas dienā! Dzelzceļnieki šoreiz pastāstīja par sporta veidiem Mazā Bānīšu ziedu laikos, kā arī bufeti un kafejnīcām. Viņu atmiņas ir dzīvas, interesantas un saistošas; viņi stāsta un atceras katru detaļu, tāpēc arī šoreiz pateicāmies par viņu ieguldījumu Mazā Bānīša kompleksa izveidē, jo tieši viņi bija un ir tie, kuri arvien papildina muzeja ekspozīcijas un krājumu.

Tā kā šogad tikāmies pirmo reizi, tad katrs ierakstīja mazā vagoniņā vēlējumu sev, otram vai Mazajam Bānītim. Lūk, arī daži no vēlējumiem!

  • Saules mūžu bānītim!
  • Labu veselību, izturību, saticību mums visiem!
  • Lai daudz mums sirsnīgu satikšanos!
  • Lai raiti ripo!
  • Skaisti ieripot simtgadē!
  • Lai veselība mums un mīļajam bānītim!
  • Lai dzīvo bānītis!
  • Mūžam mirdzēt bānītim savos 100 gadiņos!
  • Lai tevi, bānīt, atceras arī nākamās paaudzes – ilgi, ilgi!

Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Ligita Levinska

Foto: Ligita Levinska

Dzelzceļnieku decembra brokastis

IMG_20151211_10372411. decembrī notika tradicionālās Dzelzceļnieku brokastis – sirsnīga atkalredzēšanās un dalīšanās kopīgās atmiņās! Sveicām un suminājām jubilāru Edgaru Adamoviču! Neilgi pēc satikšanās notika Adventes laika brīnums – dažu stundu laikā piesniga, un Viesītes novads šajā tumšajā periodā pārvērtās baltumā!

Priecīgas Lieldienas!

IMG_7639 (800x533)

Kopā ar dzelzceļniekiem, Lieldienas gaidot, tapa oriģinālas, mazliet savādākas Lieldienu olas kā parasti.

Lai arī olas ir no putuplasta, būs ar ko palielīties mājiniekiem!

 

Priecīgas un gaišas Jums visiem šīs Lieldienas!

 

Decembra vēlās brokastis

Processed with VSCOcam with f2 presetIr tā viena īpašā piektdiena, kad Bānīša kompleksā tiekas bijušie dzelzceļnieki un viņu radi, draugi, lai kopīgi pabūtu kopā.

Tā kā dzelzceļnieki ir arī muzikāli cilvēki, un viņiem kādreiz bija pat savs orķestris, šoreiz apbrīnojām cilvēku – orķestri Jāni Pūķi no Rucavas. Viņa muzejs noteikti būs vieta, kur dzelzceļnieki dosies vasarā.
Video: http://youtu.be/benxLE8XJ90